Lazer Lipoliz


Lazer lipo, lazer ışığı ile doğrudan yağ hücresi zarının patlatılması esasına dayanır. Yurt dışında laser assisted liposuction olarak ta bilinen lazer lipoliz, Lazer Liposuction, Smart Lipo ve Vaser Lipo gibi farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Bu yöntem, liposculpture (vücut şekillendirme) uygulamalarında devrim niteliğinde yenilikçi bir prosedürdür.

Cilt gevşekliği ve bölgesel yağlanma gibi problemlerin giderilmesinde etkin olarak kullanılan bu tedavi yöntemi ile basen, karın, bel gibi yağ biriken bölgelerde ve ayrıca yüz bölgesi, çene altı gibi cilt gevşekliği olan bölgelerde etkin sonuç alınmaktadır. Bunun yanı sıra kol-bacak içleri, uyluk içi, diz içi, ayak bileği ve bacak bölgesine de uygulama yapılmaktadır. Lokal anestezi ile tek seansta kanama olmaksızın ve günlük hayatınızı etkilemeden sonuç alınmaktadır.

Lazer lipoliz yöntemi sadece cilt altında biriken yağı yok etmekle kalmaz aynı zamanda ciltteki kollajen üretimini artırarak cildin daha gergin ve genç görünmesini de sağlar.
Lazer Lipoliz’i başlıca üç amaçla kullanmaktayız:

  • Bölgesel yağ fazlalığının giderilerek vücuda şekil verilmesi amacıyla karın, basen, bel vb. gibi bölgelerde
  • Gevşek olan ciltte gerginlik elde edilmesi amacıyla yüz, boyun, kol içi, bacak içi, karın gibi bölgelerde
  • Terlemenin yok edilmesi amacıyla koltuk altında kullanılmaktadır.

Lazer Lipolizin Avantajları Nedir?


Lazer Lipoliz oldukça etkili, kanamayı önleyen (hemostatik), kısa sürede iyileşmeye olanak veren ve bandajlama süresinin çok kısa olduğu bir uygulamadır. Operasyon klinikte gerçekleştirilebilir ki bu hastanede zaman harcamak istemeyen hastalar için teşvik edici bir imkandır. Uygulama sırasında yapılan kesi 1-2 mm boyutunda olduğu için neredeyse izi yok denecek kadar azdır. Uygulama sonrası ise hasta günlük hayatına, işine veya sosyal hayatına hemen dönebilir. Bununla birlikte sonuç yavaş yavaş (2-4 ay arasında) ortaya çıkacağı için hastalar uygulama yaptırdıklarını söylemezlerse kimse bunu anlayamayacaktır.

Lazer Lipoliz Nasıl Etki Eder?


Lazer Lipoliz işleminin uygulandığı bölgede temel olarak 3 etkisi vardır. Lazer Lipolizde lazer ışığının kanülden çıktığı bölgedeki Fotomekanik etki sonucu bu bölgedeki yağ hücrelerinin zar bütünlüğü bozulur. Hücrelerin içerdiği yağ , hücreler arası alana akar. Bu düşük viskoziteli içerik istenirse vücudun doğal yollardan dışarı atması için o bölgede bırakılabilir yada ince bir kanül yardımıyla düşük bir basınçla emilerek dışarı alınabilir. Fotomekanik etkinin oluştuğu alanın hemen dışındaki alanda Fototermal etki ile bu bölgedeki ince damarlarda koagülasyona (pıhtılaşma) neden olur. Bu etki sonucu işlem sırasında yada sonrasında kanama görülmesi engellenerek uygulama sonrasında morarma olmaması sağlanır. Fototermal etkinin oluştuğu alanın hemen dışında kalan alanda ise Fotostimülasyon etkisi yaratır. Bu etkinin görüldüğü alanlarda ise kollajen sentezi uyarılarak yeni bağ dokusu oluşumu sağlanmış olur. Bu etki sonucunda uygulama yapılan ciltte belirgin bir toparlanma ve gerilme elde edilir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Lazer Lipolizdeki Etkilerin Sağladığı Yararlar Nelerdir?


Bu etkiler sayesinde Lazer Lipoliz az invaziv (travmatik) ve etkili bir yöntemdir. Uygulama sonrasında liposuction aksine uzun süre korse giyilmesi gerekmez, bölgeye göre sadece 4-7 günlük korse giyilmesi yeterlidir. Tekrarlamak gerektiğinde liposuctiondaki gibi ilkinden daha travmatik bir prosedür değildir. Ayrıca klasik liposuction metodlarıyla vücut şekillendirmenin zor olduğu kol içleri, çene altı, boyun, üst karın bölgesi, sırt, ayak bilekleri gibi bölgelerde dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerine rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Hangi Vakalarda İdeal Seçimdir?


Lazer Lipoliz, özellikle:

  • Birkaç bölgesinde az veya orta düzeyde yağ fazlalığı olan;
  • Boyun ve yüz cildinde gevşeklik ve çene altında yağlanma olan, kol içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik olan, bacak içinde yağlanma ve ciltte gevşeklik olan;
  • Koltuk altında terleme şikayeti olan hastalar için idealdir.

Lazer Lipolizle Liposuction’ın Farkı Nedir?


Klasik liposuction işleminde o bölgeye tekniğe göre değişmekle birlikte sıvı verilir ve sonra yüksek bir negatif basınçla yağlar çekilir. Liposuction işlemi genelde hastanede ve narkoz altında yapılır. 10-15 gün süren morluk görülebilir. Sonrasında ise uzun süre (4-6 hafta) korse kullanmak gerekir. Hafif liposuctionda bile 3-4 günlük bir toparlanma süreci gerekir.
Lazer lipolizde ise hasta uygulama yapıldıktan sonra hemen işine dönebilir. Günlük hayatından hiç ayrı kalması gerekmez. Az travmatik bir uygulama olduğu için iyileşme süreci klasik liposuctiona göre daha hafiftir.

Lazer Lipoliz Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Lazer Lipolizin 10 gün sonrasında başlanacak ve hastalara lenfatik drenajı sağlayıp , ödemi azaltan, cilt tonusunu olumlu yönde arttıran Triactive gibi soft masaj uygulaması sonuçları daha da mükemmelleştirecektir. Her uygulamada olduğu gibi bu uygulamada da tekrar aynı bölgede yağlanma olabilir. Uygulama sırasında yok edilen yağ hücreleri geri gelmez. Ancak hasta gereğinden fazla kalori alırsa kalan yağ hücrelerinde hacim olarak artış olabilir. Bu tarz durumlarda işlemin tekrarlanması gerekir. Bu sebeple her zaman hastalarımıza uygulama sonrası spor yaparak ve gıda alımında aşırılıkları varsa bunları azaltarak elde edilen sonucu korumalarını tavsiye ediyoruz.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.