Kepçe Kulak Ameliyatı


Vücudun denge ve işitme organı olan kulakta genetik etkenler sebebiyle, doğuştan dahi gelebilen şekil düzensizlikleri oluşabilmektedir. Tüm kulak estetikleri arasında en sık kepçe kulak estetiği ameliyatı uygulanmaktadır. Kepçe kulak görümü kişiden kişiye farklılık gösterse de, temelde iki türü mevcuttur.

  • Kulak kepçesinin üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması sebebiyle, kepçenin üst kısmının düzleşmesi ve dışarı doğru açılmıştır.
  • Kulak kepçesindeki kıkırdak olağandan fazla gelişmiş ve yine kulak dışarı doğru açılmıştır.

Kulak Estetiği


Kepçe kulak sorunları kişinin iki kulağında benzer ya da farklı seviyelerde görülebilmektedir. Kişiler genellikle kulaklarını saçlarıyla gizleme eğilimi gösterirler. Kadınlarda saçları açık bırakma, kepçe kulaklara dikkat çekecek saç modellerinden kaçınma yaygındır. Erkeklerde ise kulaklar daha görünür olduğu için saçlarını uzatmayı tercih ederler. Kişinin hoşuna gitmeyen fiziksel bir özelliğe sahip olması, kendine güven problemleri doğurmaktadır. Sosyal hayatta yaşanan bu tarz kısıtlamalar ve olumsuzluklar psikolojik sıkıntılara sebep olabilmektedir. Tıbbi ismi otoplasti olan bu ameliyat ile kepçe kulak bozukluğundan kurtulup, arzu edilen estetik görüntüye kavuşabilirsiniz.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı temel olarak doğal görünümlü, yüz ve kafa yapısına uygun kulaklar elde etmeyi amaçlar. Yeteri kadar gelişmemiş kulak kepçesi kıvrımlarını belirginleştirmek ve kulak kepçesiyle kafa derisi arasındaki genişlemiş açıyı daraltmak, estetik görünen kulaklara kavuşmaya olanak sağlar. Kişinin özgüveni güçlenir, sosyal ilişkilerinde daha rahat ve başarılı olur. Her şeyden önce kendini beğenen birey daha mutlu hisseder.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı için tek koşul kulakların gelişimini tamamlamış olmasıdır. Her yaşta yapılabilse de, çocuklar için ideal yaş 4-5 civarıdır.

Çocuklarda kulak kıkırdağının gelişimi yaklaşık 6 yaşına kadar devam etse de, çocuklarda psikolojik sıkıntılara sebebiyet vermemek için okul öncesi dönemde bu sorunun giderilmesi önerilir. Kepçe kulak görünümüne sahip ve görüntüsünden rahatsız olan çocuk, sosyal ilişkilerinde gönülsüz ve içine kapanık hale gelebilir.

Bu sebeplerle ameliyat için en uygun yaş okul öncesi olsa da, hastalar çoğunlukla daha ileri yaştaki gençlerdir. Yetişkinler için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı


Kulak arkasında yapılan küçük bir kesiyle problem kalıcı olarak giderilmektedir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı için küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilirken, daha büyük yaştaki çocuklar ve yetişkinlerde lokal anestezi ya da sedasyon kullanılarak operasyon gerçekleştirilir.

Operasyonun komplikasyon oranı diğer estetik müdahalelere göre oldukça düşük, operasyon sonrası iyileşmesi hızlıdır. Operasyon sonrasında kulaklar 4-5 gün süreyle bandajlanır. Bandajların açılmasından itibaren, hastanın belirli bir süre için yumuşak bir kafa bandı kullanması önerilir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı uygulanan en basit ve ağrısız operasyonlardan biridir. Ameliyat kulak arkasındaki, kulağın kafa derisine bağlandığı kıvrımlı kısımdan ufak bir deri açılarak yapılır. Kulak kıkırdağına uygun kıvrımlar verilir. Kulak ile kafa kemiği arasındaki geniş açı dikişlerle daraltılır. Kulak kepçesi kalıcı olarak düzeltilir ve tekrarlama ihtimali bulunmamaktadır. Kulak arkasındaki iz konumu sebebiyle belirgin değildir ve gündelik hayat için estetik bir kaygı oluşturmaz. Operasyon sonrası ilk günlerde ağrı hissedilebilse de, basit ağrı kesiciler kullanılarak önlenebilecek seviyededir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?


Kulak kepçesindeki farklı açısal şekil farklılıkları, farklı operasyon uygulamaları gerektirmektedir. Bu sebeple kulaktaki probleme ve sebebine bağlı olarak, operasyon yaklaşık 1 saat kadar sürebilmektedir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.