Genital Estetik


Genital estetik, genital bölgenin fonksiyonel veya estetik problemlerinden kurtulmak için yapılan bir işlemdir. Sarkık veya genişlemiş genital bölge hem estetik kaygılara neden olabilir hem de cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Vajina dudaklarının normalden daha büyük olması ve dar giysilerle kolayca fark edilmesi günümüzde pek çok kadının ortak sorunudur. Genişlemiş bir vajina, özellikle doğum yapmış kadınlar için cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. Kadınları fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyebilecek tüm bu problemler genital estetik sayesinde çözülebilmektedir.

Genital Estetik Neden Yapılabilir?


Genital estetik, günümüzde giderek daha yaygın hale gelmekte ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Genital organların görünümü ve yapısı, kadınların seksten, sosyal yaşamlarından nasıl zevk aldıkları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Genital estetik kişinin cildinde rahat olmasına yardımcı olabilir. Vajina dudaklarını simetrik hale getirmek ve vajinayı sıkılaştırmak için genital estetik yapılabilir. Genital estetik, kadınları giyim seçimlerinde özgürleştirmeyi, seksten daha fazla zevk almalarını ve vücutlarının görünüşüyle ​​barışık olmalarını amaçlar.

Genital Estetik Nedir?


Genital bölgenin birçok kusuru cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle düzeltilebilir. En çok tercih edilenler “labioplasti (vajina iç dış dudak cerrahisi)” ve “vajinoplasti (vajina daraltma)” dır.

Labioplasti Nedir ve Neden Yapılır?


Labioplasti, vajina iç ve dış dudaklarını simetrik hale getirmek için yapılan cerrahi işlemdir. Estetik olarak hoşa giden vajina görünümünde, daha büyük dudaklar olarak bilinen dış dudaklar, daha küçük dudaklar olarak bilinen iç dudakları örter. Dış veya iç dudakların çok büyük olması sarkık bir görünüme neden olabilir. Bu durum mayo, bikini, tayt gibi dar giysiler giyildiğinde rahatsız edici olabilir. Ayrıca, seks sırasında ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Her iki dudağa da yapılan labioplasti, genital bölgenin daha sıkı ve düzenli görünmesine yardımcı olabilir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Kimler Labioplasti Yaptırabilir?


Labioplasti, genç veya yaşlı her yaştaki hastaya yapılabilir. Bazıları doğal olarak sarkık vajina dudaklarına sahip olabilir. Bazı kadınlar doğumdan sonra, hızlı kilo alıp verme veya yaşlanmaya bağlı olarak sarkmalar yaşayabilir. Vajina dudaklarının çok büyük olması hastaya rahatsızlık verdiğinde labioplasti yapılabilir. Labioplasti sırasında vajina el değmeden kaldığı için bakire kadınlara da labioplasti yapılabilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?


Labioplasti, hastanın ihtiyacına göre iç veya dış dudaklara yapılabilir. Gerekirse hem iç hem de üst dudaklar cerrahi olarak değiştirilebilir.

  • İç dudakların çok büyük olması durumunda steril cerrahi atmosferde ameliyat yapılabilir.
  • Dış dudakların çok büyük olması durumunda, dış dudakları şekillendirmek için steril cerrahi atmosferde ameliyat yapılabilir.
  • Dış dudakların çok küçük olması veya kırışık olması durumunda dolgu uygulamaları tercih edilebilir. Hastanın kendi vücudundan alınan yağlar vajina dudaklarına enjekte edilebilir.

Labioplasti Ameliyatının İyileşme Dönemi?


Labioplasti ameliyatlarından kaynaklanan komplikasyonlar son derece düşüktür. Her iki işlemden sonra kanama, doku hasarı ve enfeksiyon riski vardır. Ancak işlem deneyimli bir doktor tarafından yapılırsa bu riskler son derece düşüktür.

  • Cerrahi müdahale sonrası bölge şişebilir ve ödem olabilir. Bunlar ameliyatın beklenen yan etkileridir. Gerektiğinde soğuk kompres uygulanarak bölge rahatlatılabilir.
  • Vajina dudakları, dokuların son derece hızlı iyileşmesini sağlayan kan damarlarıyla doludur.
  • Labioplasti, 10-15 gün içinde kendiliğinden düzelen dikişler kullanılarak yapılır, bu nedenle dikişlerin alınmasını gerektirmez.
  • Tam iyileşme 30 güne kadar sürebilir.

Vajinoplasti (Vajina Sıkılaştırma) Neden Yapılır?


Vajinoplasti, vajinanın doğal elastikiyetini kazanmasına yardımcı olmak ve cinsel hazzı arttırmaya yardımcı olmak için yapılabilir. Vajina çok esnek olduğu için doğum özellikle birden fazla kez doğum yapmış kadınlarda vajinanın genişlemesine neden olabilir. Genişlemiş bir vajina, birini akıllıca rahatsız etmeyebilir, ancak cinsel yaşamı kötü etkileyebilir. Vajinal doku penisi tam olarak kavramadığı için cinsel zevk azalabilir ve bu da cinsel ilişki sırasında istenmeyen seslere neden olabilir. Vajinoplasti sayesinde vajina daraltma ameliyatı bölgesi sıkı tutuşunu geri kazanabilir.

Vajinoplasti  Ne Zaman Yapılabilir?


Vajinoplasti yaptırmak isteyen kadınların bir süre beklemeleri önerilir. Bekleme süresi sezaryen olan annelerde 6 ay, normal doğumu tercih edenlerde 1 yıldır. Bazı kadınlar doğası gereği geniş bir vajinaya sahip olabilirler ve doktorlarının uygun gördüğü her an vajinoplasti yaptırabilirler.

Vajinoplasti  Nasıl Yapılır?


Vajinoplasti genel anestezi altında yapılır, yani işlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler, ameliyat vajinanın arka tarafından yapılır. Dikişler vajinanın içinden yapıldığı için görünmez. Vajinoplasti ameliyatı, vajinayı içten ve dıştan sıkılaştıran labioplasti ameliyatı ile kombine edilerek hastaların her şekilde cinsel ilişki sırasında kendilerini rahat hissetmelerini sağlar.

Vajinoplasti Sonrası Bakım Ne Zaman Tekrar İlişkiye Başlayabilirsiniz?


Vajinoplasti sonrası bölgenin hijyenik tutulması özellikle önemlidir. Hijyen kurallarına uyulmaması enfeksiyona neden olabilir. Ameliyat sırasında yapılan dikişler ameliyattan 2 hafta sonra kendiliğinden geçer ve bölge 1 ay sonra tamamen iyileşebilir. Bu süreçte 30-45 gün seks yapılmaması önerilir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.